10-17/8/2020 4-11/5/2020

מסע בעקבות היסטוריה ותרבות בבלקן עם אוראל ביילינסון ויעקב לופט


טיול בבלקן הוא טיול באירופה כולה: בין איסטנבול לווינה פוגשים לא רק היתוך תרבותי אלא גם מעבדות לניסויים חברתיים ופוליטיים, חיילים רוסים המסרבים לחזור אל המולדת, טיהורים אתניים ושלום שברירי. הצטרפו אלינו לטיול המשלב בין נופיו הייחודיים של הבלקן לבין ההיסטוריה הבלתי-אפשרית שלו.


יום ב׳ – בלגרד:

לאחר טיסת בוקר ישירה, נחצה את בלגרד לאורכה מן שורשיה הרומיים, דרך הניסיון להפוך אותה לעיר בירה אירופית ועד לאוטופיה הקומוניסטית שהשאירה אחריה בעיקר מגדלים רבים של בטון. לאורך הסיור נגלה כיצד הפכו הסרבים מעם שקיבל עצמאות כמעט באופן מקרי לאחד מעמיה של יוגוסלביה, ממובילות העולם השלישי בזמן המלחמה הקרה. לינה בבלגרד.


יום ג׳ – זלטיבור, דרוונגרד

אחרי ארוחת בוקר, נעזוב את הסערות הפוליטיות ונצא לשאוף אוויר הרים. נכיר את חייו של האיכר הסרבי ונשתה את הראקיה המפורסמת שלו ובערב נגיע לדרוונגרד, כפר מסורתי שהקים הבמאי המפורסם אמיר קוסטוריצה. בכפר נשאל את עצמנו שאלה שכל מי שאי פעם חשב על הבלקן העלה במוחו: מה ההבדל בין הסרבים לקרואטים לבוסנים למונטנגרים? התשובה מפתיעה ודורשת הרבה אוכל מסורתי – ואלכוהול. לינה בכפר.


יום ד׳ – וישגרד, סרייבו

בבוקר נחצה את הגבול אל עבר וישגרד, הממוקמת בתוך הרפובליקה הסרבית של בוסניה. במקום לעסוק בנסיבות שהובילו ליצירת מובלעת סרבית בתוך מדינה בוסנית, נעסוק בגשרים. נתחקה אחר ספרו של איוו אנדריץ', הזוכה היחיד שהעמידה יוגוסלביה בפרס הנובל לספרות, "הגשר שעל הדרינה". הספר והגשר המאפיין את וישגרד יחבר אותנו לסרייבו, אליה נגיע לקראת הערב, שם נראה כיצד מאות שנים של שלטון עת'מאני-מוסלמי התחלף בזוהר שהביאו איתם וינה ובודפשט ב-1878. לינה בסרייבו.


יום ה׳ 

בבוקר נשלים את סיורנו בסרייבו, לרבות זמן קצר שנקדיש לחיבור בין יהדות ספרד, שהגיעה לסרייבו עוד במאה החמש עשרה והשש עשרה, לבין יהדות אשכנז, שהגיעה בעיקר אחרי הכיבוש האוסטרו-הונגרי. לאחר שנירה ביורש העצר ונצית מלחמת עולם, נעבור מבוסניה להרצגובינה: לעיר מוסטאר. שם לא רק נביט בגשר המפואר, אלא גם נעמיק במלחמות האזרחים ובדו-הקיום המתוח שמאפיין את האזור היום. לינה במוסטר


יום ו׳ 

אף סיור בבוסניה לא יהיה שלם בלי טיול בכפריה ובלגאי, אליו נגיע לקראת הצהריים, הוא כפר חשוב במיוחד. צבע מימיו הפך אותו ליעד פופולארי לטיולי משפחות, אך אנחנו נחפש שם גם את המבצר ובעיקר את התקה הצופית: מעין מנזר דרווישים שבאמצעותו נבין כיצד התאסלם האזור מלכתחילה וכיצד התאפשר בו מיזוג של כל כך הרבה תרבויות. לקראת הערב נעבור לדוברובניק, שם נבלה את השבת. 


שבת  

דוברובניק התפרסמה לאחרונה בזכות "משחקי הכס", אך עבורנו דוברובניק היא תפאורה גם לצד האיטלקי של הבלקן. רפובליקת רגוזה הייתה מוקד חשוב של תרבות רנסאנס ותולדותיה קשורות קשר הדוק לוונציה. נסייר ברחובותיה הצרים של העיר הידועה בזכות חומותיה כדי להשלים את המעבר מפנים הבלקן אל עבר הים התיכון. לינה בדוברובניק


יום א׳. 

בבוקר נעבור למונטנגרו - נתחיל בבירה ההיסטורית צטינייה. מונטנגרו, שנקרעה במשך שנים בין העת'מאנים לבין ונציה, היא מעבדה טובה להבנת הסדר העולמי של אירופה לקראת מלחמת העולם הראשונה, היכן שגם מדינה קטנטנה הפכה לחשובה במיוחד וגררה את תשומת הלב של צרפת, רוסיה, בריטניה, איטליה ואוסטרו-הונגריה. לאחר סיור קצרצר נעבור למפרץ קוטור, שם – כמו תמיד – נזכור שההיסטוריה של הבלקן עוצרת נשימה, אך נופיה הרבה יותר. לינה באזור קוטור. 


יום ב׳ 

התכנית באזור מפרץ קוטור תלויה בטיסות.המחיר לאדם בחדר זוגי על הבסיס ארוחת בוקר: 1330€ 


המחיר כולל בתי מלון איכותיים על בסיס ארוחות בוקר  לאורך המסלול , אוטובוס תיירים צמוד, 4 ארוחות ערב (כולל סיור טעימות בסרייבו), כניסות לאתרים לאורך המסלול, הופעת פולקלור בלקני, הדרכתו והרצאותיו של של אוראל ביילינסון, ליווי לוגיסטי והדרכה של יעקב לופט ושלום בוגוסלבסקי.  


*המחיר לא כולל טיסות לבלגרד ומטיווט ———————————————————


מסע בעקבות היסטוריה ותרבות בבלקן עם אוראל ביילינסון


8 ימים של שכרון חושים אינטלקטואלי, היסטוריה,תרבות, מוזיקה, קולינריה, נופים מרהיבים ב 4 מדינות בלקן  מרתקות.  


מתאים גם לשומרי מסורת. 


לפרטים והרשמה:    וואצאפ 052-8680999

דוא״ל:                     yaluft@gmail.com